Kde vzít grafiku zdarma a nekrást

Pokud budete tvořit web, Facebook stránku nebo cokoliv jiného online, dřív nebo později narazíte na potřebu použít nějakou grafiku. Ať už se jedná o fotografii do článku, logo na nový web nebo třeba podklady pro bannery.
Pokud s podnikáním začínáte, asi si nebudete na každý takový úkon platit profesionálního grafika nebo produktového fotografa.

Spousta lidí moc neřeší nějaká práva. Jednoduše jdou na Google obrázky, stáhnou si co potřebují a pak použijí u sebe na webu.
Popravdě neznám nikoho, kdo by měl nějaké právní problémy z použití cizí grafiky. Na druhou stranu není důvod to riziko dobrovolně podstupovat, když můžete používat obrázky a fotky, které jsou dostupné zdarma.

 

Obrázky na Google

Jak jsem už napsal, tohle je zdroj obrázků pro spoustu lidí. A ano, i zde se dá získat grafika zdarma. Musíte si to ale ve vyhledávání obrázků nastavit.

Počet výsledků se vám rapidně sníží (a také nebudou tak přesně odpovídat vašemu hledání). Máte ale jistotu, že takto vyfiltrované obrázky autor umožňuje použít, a to i pro komerční účely.

 

Fotobanky zdarma

Zjednodušeně, foto+banka = místo, kde si za peníze pořídíte fotografie a různou grafiku od profesionálů. No a fotobanky zdarma jsou pak takové, kde si je můžete pořídit zdarma.
Osobně používám tyhle tři a zatím jsem si vždy vystačil:

 • Unsplashhttps://unsplash.com/
  Hledejte klíčová slova v angličtině. Je tam spousty fotek, které se dají dobře použít jako ilustrační fotografie ke článkům. Používám to tak třeba tady na vydelavamonline.cz
 • Pixabayhttps://pixabay.com/cs/
  Tady můžete vyhledávat v češtině. Najdete tam taky spoustu fotek. Na rozdíl od Unsplash nejsou tak moc „umělecký“ a dobře se hodí třeba pro použití na bannery nebo jinou reklamu.
 • Freepikhttps://www.freepik.com/
  Hodí se hlavně pro hledání grafiky typu ikony, bannery, infografika apod.

 

Logo zdarma

Založíte nový web a často mezi prvním budete řešit hezké logo. Nechcete ale utrácet miliony Kč, takže zkusíte hledat variantu zdarma. Já znám např. tyto weby

 • Logomakrhttps://logomakr.com/
  Ten jsem si v poslední době hodně oblíbil. Můžete si tam vyhrát s různými tvary a logo si tak poskládat sami. Nejjednodušší je ale vyhledat ikonku vhodnou vašemu oboru, doplnit o text a logo máte zdarma za pár minut.
  Tady je ukázka log vytvořených přes Logomakr:

         

 

 • Logo od Squarespacehttps://logo.squarespace.com/
  Tady je těch možností méně, ale za to se většinou podaří vykouzlit profesionálnější vzhled. Rovnou taky vidíte náhled vašeho výtvoru např. na vizitce nebo na tričku.
 • Canva – o té píši více na konci článku.

U všech variant počítejte s tím, že to opravdu nejsou loga za miliony (ale úplně zdarma). Využijete to ale určitě pro svůj blog, malého živnostníka nebo pro jeden z vašich dvaceti dropshipping eshopů.

Plus pro vás je, že nedopadnete třeba jako jihomoravský kraj, který si za 2 000 000 Kč (ano, dva miliony) nechal udělat tohle:

Nové logo Jihomoravského kraje

Logo Jihomoravského kraje – no nekupte to za 2 milióny | Zdroj: Jihomoravský kraj

 

Úpravy fotek jako ve Photoshopu

Pro různé úpravy fotek, hraní si s pozadím (obrázků…) a jiné pokročilejší úpravy budete potřebovat profesionálnější nástroj.
Asi nejznámější je Photoshop, ale ruku na srdce, kdo si ho za 290 Eur na rok předplatí, když ho pak použije párkrát do roka? Profíkovi se určitě vyplatí, vám ale asi nejspíš ne.

Namísto Photoshopu si můžete stáhnout Gimp, který je výbornou alternativou zdarma.

 

Pokud si nechcete žádný program stahovat nebo instalovat, tak dobře poslouží i nástroje online.

Osobně mám nejradši Photopea, který pro mě umí vše, co umí Photoshop. Poradí si i se soubory .PSD a i celé rozhraní je skoro totožné.

Podobný je i další online editor zdarma – Pixlr. Je skoro stejný, ale osobní zkušenosti s ním nemám, protože Photopea mi stačí na vše, co potřebuji. Můžete vyzkoušet.

 

Grafika pro Facebok, Instagram nebo bannery zdarma

Pokud nejste zrovna zruční grafici, tak spoustu předpřipravených šablon najdete na Canva.
Ta se dobře hodí např. pro vytváření facebook cover, bannerů, nebo také log.
Na pokročilejší úpravy (třeba vlastní rozměry nebo průhledné pozadí) budete potřebovat placenou verzi. Spoustu parády ale uděláte i s verzí zdarma (rozměry nebo pozadí pak můžete upravit třeba v Gimpu nebo ve Photopea).

V Canvě můžete snadno vytvářet grafiku jako je tato:

Grafika zdarma z Canva.com

 

 

Jirka

5 komentářů u „Kde vzít grafiku zdarma a nekrást“

 1. Pěkný loga jsi udělal v tom Logomakeru. Tipy na fotobaky se hodí. V poslední době mi Pixabay nějak nestačí :-).

  Dám ti sem tip ještě na jeden logomaker – LogoJoy.

  Vyzkoušej si ho. Dobrý na něm je, že to monetizují přes prodej reklamních předmětů. Takže si vytvořené logo můžeš prohlédnout, jak vypadá na tričku no a pak si ty trika i objednat. Ale taky nemusíš.

  Odpovědět

Napsat komentář